Propozycja pierwszej siłowni zewnętrznej w gminie Lesznowola

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Czy takie inicjatywy uważacie za potrzebne?

Czas głosowania minął śr lut 06, 2013 5:05 pm

TAK
10
100%
NIE
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 10

Propozycja pierwszej siłowni zewnętrznej w gminie Lesznowola

Postautor: Kamil M » pn sty 07, 2013 5:04 pm

Dzisiaj w Urzędzie Gminy Lesznowola złożyłem propozycję budowy pierwszej siłowni zewnętrznej w gminie Lesznowola. Dzięki takim inicjatywą mieszkańcy zyskują łatwiejszy dostęp do siłowni. Dodatkowo takie instalacje sportowe wpływają na większe zdrowie mieszkańców i propagowanie zdrowego stylu życia.

Rzeczone pismo do Pani wójt Marii Jolanty Batyckiej – Wąsik:

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości instalacji siłowni zewnętrznej w sołectwie £azy.

Tego typu inicjatywy są realizowane przez wielkie miasta jak: Poznań, Gdańsk czy Warszawa. Jednak także małe gminy wiejskie mają swój udział w propagowaniu sportu na świeżym powietrzu. W tym miejscu można wymienić gminę Serock, Trzcianka czy żarki. W każdym z tych miejsc powstał tzw. „plac zabaw dla dorosłych”. Chodzi tutaj o siłownię zewnętrzną na świeżym powietrzu. Tego typu inicjatywy są realizowane przy szkołach, obiektach sportowych, parkach czy placach zabaw. Mają one na celu zachęcić mieszkańców do darmowego korzystania z urządzeń, które normalnie są dostępne odpłatnie. Z urządzeń siłowni zewnętrznej mogą korzystać dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy. Dzięki temu, że urządzenia są bezpieczne i większości posiadają łatwy stopień trudności. Bardzo dobrym pomysłem jest montaż siłowni zewnętrznej na placach zabaw. Dzieci bawi się w piaskownicy czy na huśtawkach, a dorośli w tym czasie ćwiczą na rowerku, steperze czy na wiosłach. Także każdy z członków rodziny ma zajęcie.

Finansowanie budowy siłowni zewnętrznej nie jest kosztownym wydatkiem dla zainteresowanych tym projektem gmin. Wszystko przez to, że można uzyskać dofinansowanie do inwestycji ze środków Unii Europejskiej. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013: Działanie: Odnowa i rozwój wsi. Aktualnie trwają negocjacje krajów członkowskich w sprawie nowego unijnego budżetu na lata 2014 – 2020. Celem programu jest tworzenie warunków dla rozwoju społeczno – ekonomicznego obszarów wiejskich, które wpływają ma większą aktywizację miejscowej ludności. Wsparcie inwestycyjne jest przyznawane na realizację projektów związanych z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej np. poprzez budowę siłowni zewnętrznej. Działanie tego typu mogą przyczynić się do większej atrakcyjności sołectwa £azy dla obecnych i przyszłych mieszkańców. W ramach programu Odnowa i rozwój wsi można uzyskać dofinansowanie do inwestycji z Unii Europejskiej rzędu 75%. Wkład własny gminy w tym przypadku wyniesie tylko 25%!. Jednak trzeba pamiętać, że pomoc z Unii Europejskiej na tą inwestycję może być przyznana od 25 000,00 zł zaplanowanych środków na budowę siłowni zewnętrznej w jednej miejscowości.

Dobrym przykładem w tej mierze jest gmina Michałowice w województwie podlaskim. W ramach zadania pt. „siłownia zewnętrzna” gmina otrzymała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich kwotę – 14 995,00 zł. Całkowity koszt budowy siłowni wyniósł gminę – 26 278,95 zł. W związku z tym dofinansowanie z własnego budżetu wyniosło tylko – 11 283,95 zł. Dzięki tym środkom udało się zakupić następujący sprzęt sportowy: biegacz wolnostojący, orbitka wolnostojąca, prasa nożna, twister – wahadło, wioślarz wolnostojący i wyciąg górny. Jednak nie wszyscy zainteresowani budową tego typu instalacji korzystają że środków Unii Europejskiej. Taką decyzją podjął Zarząd Osiedla Piastów w Pszczynie. Za kwotę 11 000,00 zł postawiono dwa zestawy do ćwiczeń na wolnym powietrzu firmy „Herkules” z Chrzanowa:

1. zestaw THJ-D08 twister – trenażer tali i bioder Wzmacnia mięśnie pasa biodrowego i mięśnie skośne brzucha, redukuje tkankę tłuszczową w obrębie talii i bioder, poprawia elastyczność dolnego odcinka kręgosłupa. Poprawia ogólną kondycję organizmu. Szczególnie wskazane dla osób z otyłością brzuszną. Stopień trudności – łatwe. + THJ-D15 wioślarz Budowa muskulatury obręczy barkowej, grzbietu, ramion i nóg. Poprawia ogólną kondycję organizmu. Uelastycznia odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Stopień trudności – łatwe.

2. zestaw THJ-D03 wahadło – surfer Wzmacnia muskulaturę pasa biodrowego, kończyn dolnych i górnych. Korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, oddechowy i trawienny. Poprawia krążenie. Stopień trudności – łatwe. Wskazane dla osób z bólami odcinka krzyżowego i bólami nóg. + THJ-D04 biegacz – piechur / trenażer nóg Wzmacnia mięśnie nóg i pasa biodrowego. Uelastycznia i rozciąga ścięgna kończyn dolnych. Zwiększa ruchomość stawów kolanowych i biodrowych. Korzystnie wpływa na układ krążenia, serce i płuca. Stopień trudności – średni.

Obrazek

W przypadku sołectwa £azy powyższy zestaw do ćwiczeń byłby wystarczający. Taka specyfikacja zagwarantowałaby społeczności lokalnej wsi £azy odpowiedni poziom ćwiczeń na świeżym powietrzu. Wszystko przez to, że przy placu zabaw obok Al. Krakowskiej w £azach nie ma za dużo miejsca. Jednak dużym atutem tego terenu jest ogólna dostępność dla mieszkańców, a także perspektywa działalności świetlicy środowiskowej w 2014 r.

Obrazek

Siłownia zewnętrzna w tym miejscu byłaby idealnym rozwiązaniem. Z nowej świetlicy środowiskowej przy ulicy £ączności będą korzystać nie tylko młodzi, ale i starsi mieszkańcy wsi £azy. Dla tych grup wiekowych dostęp do darmowej siłowni jest bezcenny. Wszystko przez niskie dochody tych grup społecznych!. Nie każdego dzisiaj stać na płacenie wysokich opłat za możliwość korzystania z siłowni. Dlatego budowa pierwszej siłowni zewnętrznej w gminie Lesznowola jest tak ważną i potrzebną inicjatywą, która wpłynie na poprawę zdrowia mieszkańców. Po sukcesie siłowni zewnętrznej w sołectwie £azy można rozważyć kolejne inwestycje na terenie gminy Lesznowola. Na pewno świetnym terenem pod budowę kolejnej siłowni zewnętrznej jest skatepark przy ulicy Krasickiego w Nowej Iwicznej czy teren Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle.

Mam nadzieję, że Państwo rozważą możliwość instalacji siłowni zewnętrznej w sołectwie £azy. Nowe urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu wpłyną na poprawę zdrowia i promocję zdrowego trybu życia wśród mieszkańców. Dodatkowo zmobilizują dzieci i młodzież do regularnych ćwiczeń. Zdajemy sobie sprawę, że w tej grupie wiekowej jest najwięcej problemów z otyłością. Z resztą potwierdził to ostatni raport World Health Organization dotyczący problemu otyłości wśród dzieci. W tym dokumencie Polska wypadła bardzo źle, zwłaszcza wśród 11 – latków. W tej grupie wiekowej zajęliśmy pierwszej miejsce na świecie!. Nie lepiej wygląda sytuacja wśród 13 i 15 – latków.W związku z tym potrzebne są inicjatywy samorządowe, które będą zachęcać mieszkańców gminy do aktywnego ruchu na świeżym powietrzu. Takim rozwiązaniem jest siłownia zewnętrzna.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Ruch Palikota
portal WspolneRazem.pl
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Propozycja pierwszej siłowni zewnętrznej w gminie Lesznowola

Postautor: Majkel » pn sty 07, 2013 5:50 pm

Bardzo fajny pomysł. Ciekawy jestem jak do propozycji odniosą się władze Lesznowoli. Powodzenia.
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Propozycja pierwszej siłowni zewnętrznej w gminie Lesznowola

Postautor: Kacperek » pn sty 07, 2013 6:06 pm

Przydałoby się coś takiego w Piasecznie. :)
Awatar użytkownika
Kacperek
 
Posty: 1734
Rejestracja: śr maja 13, 2009 5:48 am
Lokalizacja: Powiat Piaseczyński

Postautor: £ukaszG » śr sty 23, 2013 3:35 pm

Siłownia była już zaplanowana w £azach na ten rok. Zebrane są oferty od 4 firm i wkrótce zostanie wybrana najkorzystniejsza.
Dodam tylko, że będą to 3 zestawy.
£ukaszG
 
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 11, 2013 9:08 am

Postautor: Kamil M » śr sty 23, 2013 5:34 pm

Drogi £ukaszu Grochala będę miał możliwość zweryfikowania twojej wiadomości już w nie długim czasie. Cieszę się, że dołączyłeś do grona forumowiczów. Kolejny radny to kolejna szansa do merytorycznej dyskusji na tematy związane z gminą Lesznowola. Liczą na twoją aktywność w tej materii.

A co do siłowni zewnętrznej to przy okazji debaty portalu WspolneRazem.pl głos w tej sprawie zabrała jedna z mieszkańek gminy Piaseczno. Ja na ręce starosty Dąbka przedłożyłem podobną interpelację. Może uda się, żeby taki obiekt powstał w Parku Chyliczkowskim w Piasecznie?. Na pewno taka inicjatywa jest bardzo potrzebna.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Ruch Palikota
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Tulipano_0602 » pt sty 25, 2013 9:17 am

W naszym klimacie szczególnie to praktyczne... szczerze mówiąc wolałbym na powietrzu plac zabaw dla dzieci, bieżnię, drogi rowerowe...
Tulipano_0602
 
Posty: 724
Rejestracja: ndz maja 04, 2008 8:29 pm

Postautor: aga72 » wt sty 29, 2013 11:25 am

hm... no, zgadzam sie z Tulipano_0602.. pomysł wygląda ładnie, pytanie czy jest celowy w naszych warunkach klimatycznych??
Ktoś sprawdził ile będzie kosztowała eksploatacja tych urządzeń żeby w naszych warunkach klimatycznych one raczej funkcjonowały???
Wiem, że taki sceptycyzm jest źle widziany i odbierany jako marudzenie ale w mojej ocenie lepiej w te ściezkę rowerową zainwestować. Aż takich nakładów na konserwację nie będzie raczej wymagać.
aga72
 
Posty: 48
Rejestracja: śr lis 28, 2012 1:47 pm

Postautor: Kamil M » śr sty 30, 2013 7:41 pm

Mogę już powiedzieć, że raczej ten projekt w gminie Lesznowola nie powstanie. Gmina Lesznowola zamierza zorganizować siłownię, ale we wnętrzu nowej świetlicy środowiskowej w £azach. Podobnie jak ma to miejsce w świetlicy środowiskowej w tzw. £azach II. Aktualnie najszybciej taka siłownia będzie zrealizowana w Konstancinie - Jeziornej na planowanej budowie skateparku. Ja ze swojej strony dałem interpelację odnośnie siłowni zewnętrznej staroście Janowi Adamowi Dąbkowi, aby taki obiekt powstał przy okazji rewitalizacji Parku Miejskiego tzw. Chyliczkowskiego w Piasecznie.

Dodam, że takie obiekty funkcjonują w całym kraju i są dość wytrzymałe. Jedynym wrogiem są oczywiście wandale, ale z tym spotykamy się przecież na co dzień.

Z wyrazami szacunku
Kamil Myszyński
Ruch Palikota
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: nosleep » pn lut 24, 2014 4:30 pm

Ho,ho hoo :)
Takie siłownie plenerowe to super pomysł, na pewno będzie wielu chetnich do korzystania z takich przyrządów :)
nosleep
 
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 22, 2014 6:41 pm

Postautor: argrabi » pn lut 24, 2014 4:35 pm

Jakąś wspaniałą asflalciarnię też znasz? Bo szykują się kolejne remonty ulic...
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
Awatar użytkownika
argrabi
 
Posty: 920
Rejestracja: wt paź 25, 2011 7:28 am
Lokalizacja: Piachowo

Postautor: Kamil M » wt lut 25, 2014 8:05 pm

argrabi z tego co zapowiadał Starosta to nowa Spółka Infrastrukturalna nie długo dostanie właśnie maszynę do kładzenia asfaltu. Rzeczywiście w bardzo złym stanie jest u nas ul. Szkolna powoli już jest strach jechać. Nie lepiej wygląda ul. Postępu w kierunku Bobrowca na terenie Kolonii Lesznowola. Także jest wiele problemów na naszych powiatowych drogach w gminie Lesznowola.
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron