100 nowych drzew w Mysiadle

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

100 nowych drzew w Mysiadle

Postautor: Paulina » śr lis 07, 2012 6:28 pm

Obrazek

W ramach finansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej programu „Drogi dla Natury” nad stawem w Mysiadle posadzono około 100 klonów i czeremch. To dopiero początek nowych nasadzeń, które mają objąć swym zasięgiem nie tylko Mysiadło.

Piękne aleje starych drzew ciągnące się wzdłuż dróg to nieodłączny element polskiego krajobrazu. O drzewa te trzeba jednak dbać, w razie potrzeby zastępując je nowymi. Zaangażowała się w to wrocławska Fundacja EkoRozwoju, która z powodzeniem realizuje na terenie naszego kraju finansowany przez UE i NFOśiGW projekt zadrzewień „Drogi dla Natury”. Projekt ten początkowo realizowany był na Dolnym śląsku, później w Wielkopolsce, Warmii i Małopolsce. Teraz Fundacja objęła nim także nasze województwo, a Lesznowola – jako, że przyłączyła się do programu pierwsza - została wiodącą gminą na Mazowszu. Oznacza to, że wypracowane w niej rozwiązania będą stopniowo przeszczepiane na grunt innych gmin.

Wicewójt zasadził drzewo

Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że rosnące przy głównych ciągach komunikacyjnych drzewa nie są przeszkodą w ruchu drogowym, tylko stanowią istotny element krajobrazu, będąc wspólnym dobrem lokalnej społeczności. Często obowiązek opieki nad drzewami spoczywa na barkach samorządów. Podobny model obowiązuje także w Polsce, dlatego Lesznowola chętnie zaangażowała się w projekt Fundacji EkoRozwoju.

Pierwsze, społeczne nasadzenie drzew wokół stawu w Mysiadle (a właściwie wzdłuż ulicy £abędziej) odbyło się w ubiegłą środę. Jedno z drzew posadził nawet wicewójt Lesznowoli, Marek Ruszkowski. W pracach pomagali także członkowie Klubu Wędkarskiego „MYSIAD£O”, którzy społecznie opiekują się stawem rekreacyjno-wędkarskim i przylegającym do niego terenem. Koncepcja nasadzeń była ustalana wcześniej z Klubem. Nad przebiegiem prac czuwali m.in. Piotr Tyszko-Chmielowiec – lider programu „Drogi dla Natury” oraz Wojciech Misior – doradca zadrzewieniowy.

Będzie ładnie i zielono

- Jednym z ważnych elementów Programu jest sadzenie drzew przydrożnych – mówi Wojciech Misior. - Pokazujemy jak sadzić drzewa i wyjaśniamy, po co się to robi. W ramach „Drogi dla Natury” w Lesznowoli będą organizowane szkolenia z sadzenia drzew zarówno dla specjalistów, jak i hobbystów (w tym młodzieży szkolnej). Innym bardzo ważnym zadaniem programu jest inwentaryzacja starych drzew alejowych i – w dalszej kolejności - objęcie ich ochroną. Program „Droga dla Natury” ma być realizowany na terenie Lesznowoli przez około 2 lata.
W środę w Mysiadle pojawiło się około 100 nowych drzew. Wzdłuż ulicy £abędziej posadzono naprzemiennie 58 klonów pospolitych, w kolorze żółtym (bliżej drogi) i czerwonym ( w drugim rzędzie). Dalej, nieco bliżej stawu posadzono punktowo klony jesionolistne oraz czeremchy. Zakup drzew sfinansowała firma SAP z Warszawy. http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=10028
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

100 nowych drzew w Mysiadle

Postautor: Paulina » śr lis 07, 2012 6:29 pm

Brawa dla sąsiadów z gminy Lesznowola. :brawoo:
Awatar użytkownika
Paulina
 
Posty: 604
Rejestracja: pn wrz 05, 2011 12:12 pm
Lokalizacja: okolice

"Drogi dla Natury " w Lesznowoli

Postautor: Majkel » śr lis 07, 2012 10:46 pm

Obrazek

"Drogi dla Natury" w Lesznowoli. TAK dla ekologii, TAK dla pięknych alej i drzew, TAK dla przyrody i przyszłych pokoleń! http://www.lesznowola.pl/index.php?id=1&n_id=4049
Awatar użytkownika
Majkel
 
Posty: 1378
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 8:52 pm
Lokalizacja: okolice

Re: 100 nowych drzew w Mysiadle

Postautor: Marcin KANIA » czw lis 08, 2012 7:58 am

Paulina pisze:Brawa dla sąsiadów z gminy Lesznowola. :brawoo:


Dziękujemy. Powyższe było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji.

Pozdrawiam
Marcin Kania
Dążę do wyznaczonego celu...

Radny Gminy Lesznowola Powiat Piaseczyński Mysiadło

Obrazek
Awatar użytkownika
Marcin KANIA
 
Posty: 1687
Rejestracja: pt mar 02, 2007 5:30 pm
Lokalizacja: Mysiadło/Gmina Lesznowola


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron