Lesznowolska Karta Dużej Rodziny

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Lesznowolska Karta Dużej Rodziny

Postautor: Martin » sob wrz 01, 2012 4:39 pm

Marcin Borkowski [Martin]
- Kleks to najlepsze prywatne przedszkole w Piasecznie
- restauracja włoska La Nostra zaprasza
- usługi fotograficzne zapraszam na fotoblog ze zdjęciami
Awatar użytkownika
Martin
Site Admin
 
Posty: 12629
Rejestracja: czw lut 15, 2007 12:28 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Lesznowolska Karta Dużej Rodziny

Postautor: Kamil M » sob wrz 01, 2012 11:26 pm

Skoro poruszona już została "Karta Dużej Rodziny" to wrzucę wam mój tekst, który opisałem na swoim blogu zaraz po ostatniej sesji Rady Gminnej w Lesznowoli.

UG Lesznowola: Karta dużej rodziny wchodzi w życie !
Karta dużej rodziny weszła w życie!.


Karta ma za zadanie wspierać rodziny wielodzietne. Oczywiście z niej będzie mogła także korzystać matka lub ojciec samotnie wychowujący trójkę, czwórkę lub więcej dzieci. Oferta dla rodzin na tej karcie będzie dość szeroka i pomoże wydatnie w wychowaniu dzieci. Rodziny będą mogły skorzystać z oferty kulturalnej na terenie gminy Lesznowola, z transportu publicznego czy sportu. Oczywiście aby móc skorzystać z Karty dużej rodziny trzeba być zameldowanym w gminie Lesznowola lub też przynajmniej opłacać podatki w urzędzie skarbowym w Piasecznie. Ta forma pomocy ma po prostu wspierać mieszkańców naszej gminy. Może z niej skorzystać każda rodzina, która wyrazi chęć uczestniczenia w tym projekcie.

Warto zauważyć, że podobna formy pomocy rodzinie została w ostatnim czasie także podjęta w Piasecznie. Podczas Pikniku Rodzinnego w maju bieżącego roku burmistrz Zdzisław Lis zainaugurował akcję wspierającą rodziny wielodzietne. Piaseczyńska karta dużej rodziny uprawnia do zniżek na koncerty i zajęć w Centrum Kultury. Rodziny także mogą korzystać z tańszego basenu i ścianki wspinaczkowej. Mogą także korzystać z widowisk sportowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Rekreacji i Sportu. Aktualnie trwają prace nad poszerzeniem oferty dla rodzin wielodzietnych z lokalnymi biznesmenami.

Na sesji Rady Gminnej w Lesznowoli jedna radna miała dość duże wątpliwości, co do zasadności wprowadzenia takiego programu. Twierdząc, że gmina Lesznowola nie może obiecywać za dużo mieszkańcom, bo stanie się nie długo zadłużona jak Hiszpania. W kontr wypowiedzi radny Marcin Kania zwrócił uwagę, że Grodzisk Mazowiecki na wprowadzeniu Karty dużej rodziny zyskał, a nie stracił środki. Trzeba przyznać, że pan Marcin miał po prostu rację. Grodzisk Mazowiecki stał się prekursorem i wzorem dla innych gmin właśnie w aspekcie pomocy rodzinom wielodzietnym. Akcja w gminie zaczęła się w dniu 15 lutego 2009 roku. Od tego dnia rodziny mający trójkę lub więcej dzieci zyskały ulgi na: basen, kino, na zajęcia organizowane dla dzieci prze Miejski Ośrodek Kultury. Jeszcze więcej zyskały rodziny mające czwórkę lub więcej dzieci, bo dostały darmowe bilety na przejazdy komunikacją miejską w Grodzisku Mazowieckiem. Projekt, który wiązał się z kosztami jakimi musiała ponieść gmina ze względu na ulgi stał się sukcesem. W perspektywie ponad trzech lat widać już zyski. To nie tylko promocja programu i gminy Grodzisk Mazowiecki w Polsce, ale także wpływ na zwiększoną ilość sprzedanych biletów na pływalnię czy kino. Także zauważono wzrost liczby narodzeń i pojawienie się nowych mieszkańców, którzy zauważyli, że gmina Grodzisk Mazowiecki jest przyjazna dużej rodzinie. Także jak widać po załączonym przykładzie warto wprowadzać takie inicjatywy społeczne. Zwłaszcza, że odsetek dużych rodzin w gminie Lesznowola nie jest duży.

Pozdrawiam
Kamil Myszyński
Ruch Palikota
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Lesznowolska Karta Dużej Rodziny

Postautor: Redakcja » wt wrz 11, 2012 4:46 pm

Obrazek
Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
 
Posty: 11350
Rejestracja: śr gru 22, 2010 2:28 pm
Lokalizacja: Powiat piaseczyński

Lesznowolska Karta Dużej Rodziny

Postautor: Kamil M » pn wrz 17, 2012 3:17 pm

Pierwsze szacunki kosztowe po wprowadzeniu "Karty Dużej Rodzin".
Według szacunków urzędu w gminie znajduje się 150 rodzin, które będą mogło skorzystać z dogodności jakie daje "Karta Dużej Rodzin".

Warto wspomnieć, że oferta jest skierowana dla rodzin wielodzietnych, czyli takich posiadający trójkę lub czwórkę dzieci. W myśl tej pomocy społecznej rodziny będą mogły uzyskać konkretne korzyści dla siebie i swoich dzieci.
Będą to następujące propozycje:

oferta komunikacyjna (darmowe bilety na komunikację, 50% na dojazdy do szkół ponadgimnazjalnych)
oferta kulturalna (zniżki na zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w wysokości 50% i 70%)
oferta sportowa (tańszy basen dla rodzin biorących udział w programie)
oferta zdrowotna (zniżki na szczepienia)

Dzisiaj na sesji Rady Gminy w Lesznowoli zrobiono pierwsze szacunki ile mogą kosztować poszczególne składniki programu.

szacunkowa dopłata do komunikacji może kosztować 5 000,00 złoty
szacunkowa dopłata do zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury to suma 10 000,00 złoty
szacunkowa dopłata do basenu dla rodzin wielodzietnych to kwota 15 000,00 złoty

Jak widać na załączonym obrazku gmina Lesznowola szacuje, że początkowe koszty mogą oscylować wokół sumy 30 000,00 złoty. Dużo tutaj oczywiście będzie zależeć od zainteresowania mieszkańców tym programem socjalnym. Tak jak wspominałem gmina szacuje, że na terenie gminy Lesznowola jest 150 rodzin, które mogą wziąć udział w tym przedsięwzięciu.


Więcej na ten temat na stronie urzędu gminy Lesznowola:

www.lesznowola.pl

Pozdrawiam
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość