Wniosek o przywrócenie pojemników recyklingowych do £az

Pisz tutaj o nurtujących problemach mieszkańców gminy Lesznowola, ich pomysłach oraz propozycjach rozwiązania.

Moderator: GTW

Wniosek o przywrócenie pojemników recyklingowych do £az

Postautor: Kamil M » śr sie 29, 2012 10:06 pm

Niestety mimo moich usilnych prób na zmianę lokalizacji pojemników do recyklingu. A tym samym pozostawienia ich w sołectwie £azy legły w gruzach. Nie pomogły wnioski na ostatniej Radzie Gminnej w Lesznowoli, nie pomogło pismo skierowane do pani wójt. W związku z tym wszystkim po raz kolejny ruszamy jako społeczność lokalna do akcji. Poniżej przedstawię wam moje pismo odnośnie odzyskania pojemników recyklingowych w £azach. Od jutro każdy mieszkaniec sołectwa będzie mógł podpisać petycję i wyznaczyć nowe miejsce dla kontenerów. Zobaczymy co się nam uda zrobić w tej sprawie !!!.

WNIOSEK O PRZYWRÓCENIE POJEMNIKÓW RECYKLINGOWYCH DO SO£ECTWA £AZY

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przywrócenie pojemników do segregacji odpadów recyklingowych.

W dniu 27.08.2012 roku zostały usunięte kontenery recyklingowe z sołectwa £azy przy ulicy £ączności. Choć w tym dniu firma Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania powinna tylko oczyścić pojemniki ze znajdującego się w nich plastiku. Dwa razy w tygodniu odbywała się odbiórka tego surowca wtórnego. Właśnie w poniedziałek i czwartek można było zauważyć samochody firmy MPO oczyszczające kontenery z plastiku. Tym razem nie tylko usunięto plastik z kontenerów, ale także same pojemniki!.

Decyzja gminy Lesznowola w tej materii jest nie zrozumiała. Podczas ostatniej sesji Rady Gminnej w Lesznowoli skierowałem do Państwa wniosek o zmianę lokalizacji pojemników recyklingowych. Wszystko w związku z tym, że śmieci w kontenerach i obok nich zostawiali przejeżdżający przez miejscowość £azy drogą krajową nr. 7. Zmiana lokalizacji pojemników recyklingowych, mogłaby pomóc w tej materii. Przesunięcie ich w głąb sołectwa £azy zapewniłaby dalszą możliwość korzystania z tych kontenerów przez mieszkańców. Także problem zostawiania worków nie związanych z segregacją przy pojemnikach recyklingowych powinien zniknąć. Zwłaszcza, że mieszkańcy będą bardziej zwracać uwagę na samochody przyjeżdżające do sołectwa i zostawiające śmieci.

Likwidacja pojemników recyklingowych przez gminę Lesznowola uznaję za błąd. Wiele gmin w Polsce prowadzi selektywną zbiórkę odpadów i zapewnia kontenery dla mieszkańców lub też worki dla każdego domostwa. Samorządy lokalne zapewniają trzy rodzaje pojemników: plastik, szkło i papier. Dzięki tym pojemnikom lokalna społeczność może się nauczyć: jak ważna jest selekcja odpadów i jakie korzyści z tego płyną dla wszystkich!.

Trzeba też pamiętać o tym, że od 01.07.2013 roku recykling będzie jednym z ważniejszych ogniw nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Nowelizacja ustawy o czystości i porządku w gminach z dnia 01.07.2011 roku będzie preferowała recykling. W związku z tym gmina Piaseczno myśli o budowaniu spalarni śmieci z sortownią śmieci i kompostownikiem. Dlatego dzisiaj tak ważna w tym elemencie jest edukacja społeczności lokalnej w temacie recyklingu. Bardzo w tym pomagają właśnie kontenery do segregacji odpadów.


Także przydałaby się edukacja poprzez panele dyskusyjne organizowane na Radach Sołeckich w całej gminie Lesznowola. Czy choćby przy okazji zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży. Może dzięki temu znikną pozostawione samopas worki śmieciowe w gminie. Nie tylko znajdujące się przy kontenerach, ale także w innych miejscach zielonych.

Mam nadzieję, że Państwo odniosą się pozytywnie do naszego wniosku. Dzięki pojemnikom recyklingowych możemy zyskać odpowiednią edukację, która zaprocentuje od 01.07.2013 roku!. Za rok większość mieszkańców gminy Lesznowola będzie w pełni świadoma, że duża część śmieci może być wykorzystywana do wtórnej produkcji. Tym samym mniej śmieci będzie trafiać na wysypiska, co jest zgodne z wytycznym Unii Europejskiej dla Polski. Dzięki temu wszystkiemu zyskamy w pełni czyste środowisko naturalne!.

Mam nadzieję, że kolejna nasza akcja zaowocuje powrotem pojemników recyklingowych do sołectwa £azy. Niestety podobny los może już za chwilę czekać Magdalenkę i Mysiadło.

Jak zbiorę odpowiednią liczbę podpisów w sołectwie £azy. Wnioski do podpisów znajdują się po starej części £az przy ulicy £ączności. Także jak macie ochotę i jesteście mieszkańcami £az to podpiszcie się pod wnioskiem. Po zebraniu podpisów skieruje wyżej wymienione pismo do gminy Lesznowola. Także dołączę drugi projekt dotyczący selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Może choć jeden wygra. Kto wie :)

Pozdrawiam Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Wniosek o przywrócenie pojemników recyklingowych do £az

Postautor: Filip » czw sie 30, 2012 7:25 am

Jestem za tym, żeby w każdej miejscowości były takie pojemniki, ale czy faktycznie są one później opróżniane do osobnych kontenerów, czy są łączone? Kilka razy widziałem, jak w Piasecznie podjeżdżał samochód i zawartość pojemników wrzucał do jednego kontenera na samochodzie. Zastanawiam się, czy firmy przypadkiem nie oszczędzają na zbiórce zawartości pojemników recyklingowych?
Awatar użytkownika
Filip
 
Posty: 1752
Rejestracja: pt kwie 06, 2012 3:18 pm
Lokalizacja: okolice

Postautor: Kamil M » czw sie 30, 2012 9:04 am

Jeżeli chodzi o gminę Lesznowola to za każdym razem przyjeżdżał samochód, który na swojej pace miał kontener. W nim znajdowały się np tylko plastiki. Jest to zawsze dobrze widoczne, bo kontener jest przykryty tylko siatką, aby pojemność kontenera nie uciekła z niego podczas jazdy pojazdu.

Pozdrawiam
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » pn wrz 03, 2012 11:11 pm

Dzisiaj zostawiłem w urzędzie gminy w Lesznowoli dwa wnioski dotyczące recyklingu wraz z podpisami mieszkańców.

Pierwszy wniosek widzicie powyżej. Drugi dotyczy ciekawego projektu "Recykling we własnym zakresie". Takie rozwiązania są stosowane choćby w gminie Leszno nie daleko Warszawy.

WNIOSEK O PROJEKT PILOTAżOWY: "RECYKLING WE W£ASNYM ZAKRESIE".


W związku z dużym zainteresowaniem recyklingiem wśród mieszkańców gminy Lesznowola. Proponuję Państwu program pilotażowym, który mógłby być ważnym ogniwem zagospodarownia odpadami komunalnymi w gospodarstwach domowych.

W związku z likwidacją pojemników do recyklingu w sołectwach gminy Lesznowola. Proponujemy nie tylko zwrot ich mieszkańcom, ale także program pilotażowy "recykling we własnym zakresie". Takie programy są realizowane przez wiele gmin jak i miast w Polsce. Dobrym przykładem tego jest choćby miasto Leszno (gmina Leszno, powiat Warszawa Zachodnia, województwo Mazowieckie), które wprowadziło: "program segregacji odpadów". Polega on na tym, że każdy z mieszkańców chcący brać udział w programie, wypełnia w urzędzie gminy Leszno odpowiednią deklarację. Wzór tego dokumentu:


DEKLARACJA
Ja, niżej podpisany ............................................................... …….w imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców i użytkowników posesji przy ul. ......................................................... w miejscowości ....................................... po zapoznaniu się z treścią „ZASAD SEGREGACJI ODPADÓW NA TERENIE GMINY LESZNO” deklaruję przystąpienie do pilotażowego programu selektywnej zbiórki surowców wtórnych wydzielonych z odpadów komunalnych, organizowanego przez Gminę Leszno.
Zobowiązuję się do stosowania się do „ZASAD SEGREGACJI ODPADÓW NA TERENIE GMINY LESZNO”.
Kod mojej posesji określony wg ww. „ZASAD...” to: ............................................................
........................................................
(podpis)

Po wypełnieniu deklaracji każdy mieszkaniec gminy Leszno z domu jednorodzinnego za darmo przystępuje do tego programu. Gmina w ramach programy zaopatruje mieszkańców w dwa rodzaje worków do selektywnej zbiórki:

1.worek niebieski: papier, tworzywa sztuczne i metal.
2.worek żółty: zbiórka szkła


Warto wspomnieć, że program segregacji odpadów w gminie Leszno jest skierowane tylko do mieszkańców domów jednorodzinnych. Dla budynków wielorodzinnych stosowane są nadal pojemniki do segregacji odpadów. Odbiór worków odbywa się całkowicie za darmo w godzinach 07:00 – 09:00.

Dzięki temu programowi w sołectwach gminy Leszno zostały zlikwidowane pojemniki recyklingowe. Natomiast nadal one funkcjonują przy blokach mieszkalnych.

W przypadku naszej gminy Lesznowola można by zastosować podobne rozwiązania. Dla małych domostw worki, które byłby odbierane za darmo od mieszkańców. Do czasu zmiany gospodarowania odpadami komunalnymi, który nastąpi w dniu 01.07.2013 roku. Dzięki tym workom mieszkańcy zyskają odpowiednią wiedzę na temat recyklingu, ale także będą mogli zaoszczędzić na wytworzonych odpadach we własnym domostwie.
Byłaby też rekompensata za likwidację dużych kontenerów recyklingowych w sołectwach £azy, Magdalenka i Mysiadło.

Oczywiście wiadomo, że taki program pilotażowy będzie kosztowny dla gminy Lesznowola. Postarałem się we własnym zakresie dowiedzieć jakie cenniki proponują firmy oferujące wywóz nieczystości na terenie naszej gminy. Jak dobrze wiemy mamy dwie firmy zajmujące się odpadami komunalnymi:

1.firma Jarper Sp. z o.o. z Kolonii Warszawskiej
2.firma Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania miasta s.t Warszawy


Firma Jarper proponuje chętnym klientom worki do selektywnej zbiórki odpadów. Koszt każdego worka 120 litrowego w tym przypadku to 10,00 złoty. Firma nie ma w swojej usłudze worków 60 litrowych.
Worki kolorowe do zbiórki odpadów można zakupić bezpośrednio od firmy. Firma odbiera worki recyklingowe przy okazji zbiórki normalnych nieczystości.

Firma Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania także ma w swojej ofercie worki do zbiórki selektywnej zbiórki odpadów. Proponują nawet dwa stopnie segregacji:

segregacja mix – wszystkie plastiki, szkła czy papier wkładane są do jednego worka. Oferta jest skierowana do odbiorców, którzy "produkują" zdecydowanie mniej odpadów do selektywnej zbiórki.
segregacja oddzielna – ta oferta skierowana jest dla osób, którzy gromadzą spore ilości śmieci. Tutaj oferowane są różnokolorowe worki: na plastik, szkło czy papier.

Każdy osobny worek do selektywnej zbiórki odpadów to koszt 8,00 złoty netto. Wywóz worków odbywa się za darmo i może być realizowany nawet jeden raz w miesiącu przez firmę MPO.

Tak jak widać oferta proponowana przez firmy jest dość szeroka. Oczywiście proponowane ceny są dość wysokie, bo przy tym przeliczniku, gmina musiała by się liczyć z kosztem 20,00 złoty na jeden dom jednorodzinny. Jednak trzeba pamiętać, że ta oferta jest skierowana do odbiorców indywidualnych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z gminą, która wprowadziłaby program selektywnej zbiórki odpadów na całym swoim terenie. Wówczas koszty kupna worków recyklingowych zdecydowanie by spadły. Nie tylko w ramach przeprowadzonego przetargu na wyłonienie firmy realizującej ten projekt, ale także dzięki dużej ilości odbiorców.

Warto w tym temacie zwrócić uwagę na cennik oferowany przez gminę Milanówek na własnym terenie:

Worki białe – SZK£O – opakowania ze szkła: butelki, słoiki i inne opakowania szklane.
Cena worka 120 litrowego wynosi tylko 4zł brutto za jedną sztukę.
Worki niebieskie – MAKULATURA – odpady papierowe: gazety, tektury, książki, zeszyty, torby papierowe, tekturę i kartony.
Cena worka 120 litrowego wynosi tylko 4 zł brutto za jedną sztukę.
Worki czerwone – Z£OM TETRA-PAK – drobny złom, puszki metalowe, drobne przedmioty metalowe /galanteria/, kartony po sokach, mleku itp.
Cena worka 120 litrowego wynosi tylko 4 zł brutto za jedną sztukę.

Oczywiście można także zaproponować trochę zmieniony program selektywnej zbiórki odpadów na terenie Lesznowoli. Gmina może zaproponować partycypację w zakupie worków przez mieszkańców. Część środków wówczas byłaby wpłacana przez mieszkańców do kasy gminy. Resztę potrzebnej kwoty dofinansowałby gmina Lesznowola. Wówczas koszty tak potrzebnej akcji zdecydowanie by spadły.

Dzięki wprowadzeniu "programu segregacji odpadów" gmina Lesznowola zyskuje bardzo dużo korzyści:

- wyjście na przeciw oczekiwaniom mieszkańców
- zadowolenie społeczności lokalnej dzięki realizowaniu projektów potrzebnych i ważnych
- edukacja społeczeństwa przed nadchodzącymi wyzwaniami związanymi z nowelizacją ustawy o czystości i porządku w gminach
- czystsze środowisko na terenach wiejskich w gminie mniej podrzuconych śmieci na terenach niezamieszkałych

Mam nadzieję, że Państwo zastanowią się nad propozycją programu pilotażowego na terenie naszej gminy. Tak jak napisałem powyżej ten projekt to same korzyści dla mieszkańców jak i gminy Lesznowola.

Pozdrawiam
Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola

Postautor: Kamil M » wt wrz 11, 2012 9:16 pm

Dzisiaj dostałem odpowiedź na pismo przedłożone w dniu 09 sierpnia 2012 roku. Dotyczyło one sprawy pojemników recyklingowych w sołectwie £azy i czyszczenia z trawy chodników i ich okolic.

"W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 09.08.2012 roku uprzejmie informuję, iż pojemniki do segregacji odpadów, które były zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulicy £ączności i Al. Krakowskiej, zostały zlikwidowane z uwagi na wyrzucanie odpadów komunalnych do i wokół przedmiotowych pojemników, tym samym zaśmiecając całą działkę gminną. Gmina może ustawić zestaw pojemników w innym miejscu, które musi zostać uzgodnione z Sołtysem oraz mieszkańcami, przy których posesji pojemniki byłby zlokalizowane.
Jednocześnie informuję, że oczyszczanie chodników należy do zarządcy drogi, przy której chodnik jest usytuowany. Wykaszanie poboczy oraz oczyszczanie chodników wzdłuż dróg na terenie Gminy Lesznowola odbywa się na bieżąco, w miarę posiadanych możliwości technicznych i finansowych".

Początkowo myślałem, że jest to odpowiedź na moje dwa kolejne pisma skierowane w dniu 03.09.2012 roku. Jednak okazuje się, że sprawa dotyczy poprzedniego wniosku. W związku z tym czekam na odpowiedź odnośnie programu "Recykling we własnym zakresie". Ciekawe czy ta ciekawa propozycja zyska akceptację urzędu gminy w Lesznowoli?.

Na plus na pewno trzeba urzędowi przyznać wykoszenie trawy przy ścieżce - pieszo rowerowej w Lesznowoli. Tylko szkoda, że te prace odbyły się tak późno, bo wakacje są już za nami. Na minus na pewno zrzucenie pełnej odpowiedzialności na mieszkańców za pojemniki recyklingowe. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że problem jest ich usytuowania. Przesunięcie w głąb sołectwa by zdecydowanie pomogło w tej materii. Zobaczymy, co wydarzy się dalej.

Pozdrawiam Kamil Myszyński
Awatar użytkownika
Kamil M
 
Posty: 716
Rejestracja: śr lip 04, 2012 4:49 pm
Lokalizacja: Łazy, Lesznowola


Wróć do Sprawy mieszkańców gminy Lesznowola

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość