Strona 1 z 1

Kręcili film Miasto 44 w Konstancinie

Post: pt sie 09, 2013 4:44 pm
autor: Beata
Obrazek
Plan zdjęciowy znajdujący się w jednej z hal byłej fabryki papieru w Mirkowie 31 lipca odwiedzili reżyser Andrzej Wajda oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W ubiegłym tygodniu jedna z hal zamkniętej fabryki papieru w Konstancinie-Jeziornie zamieniła się w plan zdjęciowy filmu „Miasto 44”. Produkcja w reżyserii Jana Komasy będzie opowiadała o losach młodych ludzi podczas Powstania Warszawskiego. W przeddzień 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ekipę pracującą w Mirkowie odwiedzili reżyser Andrzej Wajda oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jedna z opuszczonych hal zamkniętej w ubiegłym roku fabryki papieru w Mirkowie „zagrała” szpital na Czerniakowie, do którego w ostatnich dniach walk trafiają ranni powstańcy. Ekipa filmowa pracowała w Konstancinie-Jeziornie od 28 lipca do końca miesiąca. W zdjęciach uczestniczyli również statyści, mieszkający na terenie powiatu piaseczyńskiego. W środę, 31 lipca, w przeddzień 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego plan zdjęciowy odwiedzili reżyser Andrzej Wajda, twórca m.in. „Kanału” jednego z arcydzieł polskiej kinematografii, opowiadającego o Powstaniu Warszawskim oraz Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyjątkowi goście zwiedzili konstanciński plan i spotkali się z ekipą z reżyserem Janem Komasą na czele. - Ofiara podczas powstania była gigantyczna – podczas wizyty mówił Bogdan Zdrojewski. - Ofiara ludzka i ofiara miasta, ta materialna. Trzeba pamiętać, że straciliśmy bardzo dużo z dziedzictwa narodowego. I archiwa, i obrazy, i przedmioty użytkowe, i pamiątki rodzinne. To jest wyrwanie duszy miastu. Odbudowywanie jej to jest wysiłek wielu, wielu pokoleń. Hołd oddany powstańcom warszawskim powinien być dobrem wspólnym, które nie dzieli, a łączy, które nie pozostawia w tej materii żadnej wątpliwości – dodał minister.
Zdjęcia do filmu mają się skończyć 21 sierpnia. Natomiast uroczystą premierę „Miasta 44” zaplanowano na 1 sierpnia 2014 roku. Film po raz pierwszy zostanie wyświetlony na Stadionie Narodowym w Warszawie w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obraz, którego producentem jest Akson Studio, ma być największą produkcją polskiej kinematografii 2014 roku. Film powstaje przy ścisłej współpracy z powstańcami. Jednak, jak przyznają jego twórcy, „Miasto 44” nie będzie filmem historycznym ani dokumentem o przebiegu Powstania Warszawskiego. Będzie to przede wszystkim uniwersalna opowieść o losach młodych ludzi podczas walk w stolicy, o miłości, poświęceniu, odwadze i emocjach, które im towarzyszyły. Film ma być międzypokoleniowy. Jego twórcy chcą sprostać oczekiwaniom zarówno starszych widzów, pamiętających Warszawę z tamtych lat, jak i młodej publiczności. W obsadzie znaleźli się zarówno zawodowi aktorzy, jaki utalentowani amatorzy, wyłonieni podczas castingów. Autorem zdjęć jest Marian Prokop. Za kostiumy odpowiadają Dorota Roqueplo i Magdalena Jadwiga Rutkiewicz. Muzykę skomponuje Antoni Komasa-£azarkiewicz. Reżyserię powierzono natomiast Janowi Komasie. Młody, utalentowany filmowiec ma na swoim koncie m.in. wielokrotnie nagradzaną „Salę samobójców”.
Warto również dodać, że film ma być zrealizowany z rozmachem niespotykanym dotąd w polskim kinie. W odtworzeniu zniszczonej stolicy mają pomóc efekty specjalne zrealizowane przez najlepszych fachowców w tej dziedzinie. Mimo że największą siłą filmu mają być przejmujące losy bohaterów oraz ich emocje, w obrazie nie zabraknie również efektownych scen batalistycznych, oddających atmosferę walk o wolność stolicy.

Grzegorz Tylec http://kurierpoludniowy.pl/wiadomosci.php?art=11683